Su Yalıtımı nedir?

Yapıların, iç veya dış çevreden gelebilecek suya ve neme karşı korumaları için, yapı kabuğunun yüzeyinde yapılan işlemlere ‘su yalıtımı’ denir.

 

Su Yapılara Nasıl Temas Eder?

Yağmur, kar, dolu gibi yağışlar, toprağın nemi kolayca hapsetmesini sağlayan unsurlardır. Kullanma suları, banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı veya basınçsız yer altı suları gibi sular yapıyı tehdit eder. Yapı elemanlarının kapiler yollar ile emdikleri su: Sızma yolu ile yağmur nedeniyle, rüzgarın da, basıncının etkisi ile cepheye vuran su içeri sızabilir. Yoğuşma yolu ile: Yapı elemanı kesitindeki sıcaklık dağılımı su buharının doyma sıcaklığının altında ise yüzeyde veya ara kesitlerde yoğuşma meydana gelir.

 

Suyun Zararları Nelerdir?

Yapının içerisine temas eden su, yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona uğratarak, kesitlerin azalmasına ve yük taşıma kapasitelerinin azalmasına neden olmaktadır. Yapı bileşeni içerisinde su, soğuk mevsimlerde donarak, sıcak mevsimlerde ise buharlaşarak beton bütünlüğünün bozulmasına ve çatlakların oluşmasına sebep olur. Yine yapıya giren su, iç yüzeyde küflenmeye neden olarak iç yüzey kaplama malzemelerinin çürümesine neden olmaktadır. Yaşama mekânlarında meydana gelen bozulmalar, mantar küf oluşumları, ortam neminin artması gibi nedenler, konfor koşullarının bozulmasına yol açar. Böyle ortamlar insan sağlığını da tehdit etmektedir.

 

 

Su Yalıtımını Neden Yapıyoruz ?

Zemin üstündeki yapı elemanlarını, iç veya dış etkenlerden oluşan sularının zararlarından korumak için ve yapının ömrünü uzatabilmek için. Zemin altındaki yapı elemanlarını ise yer altı su ve toprağın rutubetinin zararlı etkilerinden korumak için. Yapı içerisinde kullanılan suların yapıya zarar vermesini engellemek için. Ayrıca farklı bir uygulama olarak suyu tutmak-muhafaza etmek amaçlı yapılır. (Suni göletler-süs havuzları örneğinde olduğu gibi suyun oluşturulan bölmede sızdırmadan kalabilmesini sağlamak için.

 

 

 

 

Su Yalıtımı Nerelere Yapılır?

Temeller ve zemine oturan döşemeler, balkonlar, teraslar, eğimli çatılar, banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimler, içme suyu depoları, kullanım suyu depoları, suni gölet ve havuz gibi yapılar, istinat duvarları, kanaletler, otoparklar, otoyollar, raylı sistemle taşımacılık yapılan yollar, tüneller, arıtma tesisleri, köprü ve viyadükler, çöp atık alanları vb. alanlar başta olmakla birlikte yapılarımıza suyun girebileceği neredeyse tüm alanlarda su yalıtımı yapılır.

 

 

 

Su Yalıtımı Önlemleri ?

Yüzeysel Su yalıtımı: Suyun bulunduğu ortam ile yapı arasındaki yüzeylere, kesintisiz olarak su yalıtım malzemelerinin (Vox Yapı Kimyasallarının AQUAVOX LATEX 403X) uygulanması ile yapılan tüm işlemler bu gruba girer. Bu grup içerisinde, Sentetik Örtüler, Bitümlü örtüler ve Sürme esaslı malzemeler yer almaktadır.

3170Görünüm

Yorumunuzu yazın.