Yapıştırıcıyı yaymakta kullanılan dişli mala belli bir açıda kullanıldığında harcın tüm yüzeye eşit olarak yayılmasını sağlar.Kaplama malzemeleri de yüzeye eşit kuvvet uygulanarak döşendiğinde, küçük farklar gözardı edilerek, tüm yüzeyin eşit seviyede olması sağlanacaktır. Ancak zeminin bozuk olduğu durumlarda bazı seramik noktaları yüksekte kalacak ve düzgün bir seviyeye ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Bölgesel derin boşluklar, seçilen yapıştırıcının önerilen yatak kalınlığından daha fazla kullanılmasına neden olabilir.
Boşlukların doldurulması, sayılarının çok olması durumunda zaman alacaktır.

Seramik üzerine seramik uygulaması gibi bazı durumlarda, yukarıda bahsedilen sorunlar birleşebilir.
Bazı seramiklerin sağlıksız döşendiği için sökülmesi gerektiği gibi bazılarının da yüksekliklerinde farklılıklar ortaya çıkabilir. Bazı doğal taş kaplamalar makine yardımıyla kesilmek yerine, doğal kırık düzlemlerin kesilmesiyle üretilir. Bu yöntem doğal taş, doğal taş kaplama malzemelerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasında kalınlık farkı oluşmasına neden olur.

Çözüm

Sağlıklı bir uygulama için yüzey koşullarına ve kaplama türüne uygun bir yapıştırıcı seçilmelidir.

Uygulama yüzeyinin durumuna göre farklı çözümler önerilebilir.Bozuk yüzeylerde tesviye harcı kullanımıyla düzgün bir zemin elde edilebilir. Zemindeki derin boşluklar ise öncelikle bir tamir harcı ile doldurulmalıdır.

Tesviye şapı uygulaması

Tesviye şapı uygulaması, yüzeydeki bozuklukları giderecek, mevcut seramikler arasındaki boşlukları dolduracak ve yeni kaplama uygulaması öncesi zemini hazırlayacaktır.
Tesviye uygulaması öncesinde yüzey temiz, kuru, düzgün ve sağlam olmalı, varsa yüzeyde bulunan mevcut kaplamanın sağlam olduğundan emin olunmalıdır.
Yüzey, tesviye harcı uygulamasından en az 30 dakika önce inceltilmeden PRİMERVOX ACYRLİC 505Pastar kullanılmalı seramik yüzeyler ise SURFACE GRIPVOX 333P ile astarlanıp min 4 saat kurumaya bırakılmalıdır. Seramikler, uygulama yerinin ve kaplama malzemesinin önceliklerine uygun olarak seçilecek çimento esaslı bir yapıştırıcı ile döşenmeli, 24 – 48 saat arası priz alması beklenerek derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.

 

 

 

 

 

Tamir harcı uygulaması

Sadece bölgesel bazı bozukluklar durumunda ise bunları bir tamir harcı ile gidermek en doğru seçenek olacaktır.Yüzey sağlamlığı kontrol edilmeli ve sağlam olmayan kısımlar yüzeyden tamamen temizlenmelidir.Onarılacak yerin kenarında açık köşeler bırakılmalıdır.

Yüzeydeki boşluklar REPAIRVOX 15R ile doldurulmalı ve ve üzerine son kat uygulama için en az 24 saat beklenmelidir. Seramikler, uygulama yerinin ve kaplama malzemelerinin özelliklerine uygun olarak seçilecek çimento esaslı bir yapıştırıcı ile döşenmeli, 24 – 48 saat arası priz alması beklenerek derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.

3395Görünüm

Yorumunuzu yazın.